אמוניטים

מתוך אנציקלופדיה, המכון למדעי כדור הארץ, האוניברסיטה העברית

גרסה מתאריך 22:56, 15 בפברואר 2011 מאת Leeat (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה הנוכחית (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


תוכן עניינים

אמוניטים (אמונואידים)

תת המחלקה אמוניטים הינה תת מחלקה של חסרי חוליות, שחיינים ימיים, בעלי קונכייה חיצונית, המשתייכת למחלקת הצפלופודה (ראש רגל) במערכת הרכיכות, ואשר התקיימה מתקופת הדבון ועד סוף הקרטיקון.

התפתחות ומבנה


האמוניטים החלו להופיע בתקופת הדבון, כאשר התפתחו מנאוטילואידים בעלי קונכייה ישרה, ונכחדו בסוף הקרטיקון ((K/T Boundary Extinction  – חיו בתקופה שלפני 400-65 מיליון שנה. האמוניטים מתחלקים ליצורים בנטונים מוביליים וליצורים פלאגים. תזונת האמוניטים התבססה על סרטנאים בנטונים.

האמוניטים הם בעלי קונכייה ארגוניטית, לרוב פלניספירלית. הקונכייה מורכבת מקובות הגז (חדרים המופרדים על ידי מחיצות המסייעים לציפה) וקובת הדיור, אשר הינה הקובה הגדולה ביותר, האחרונה שנבנתה ומכילה את האמוניט
דגמי התפרים השונים. נלקח מתוך "נדבכים בגאולוגיה של ישראל" בעריכת נחמה שפרן ועמנואל מזור
דגמי התפרים השונים. נלקח מתוך "נדבכים בגאולוגיה של ישראל" בעריכת נחמה שפרן ועמנואל מזור
עצמו. כל קובת גז הינה קובת דיור ישנה, כאשר מקובת הדיור העכשווית ועד הישנה ביותר עובר הסיפון, השולט על הציפה באמצעות שאיבת מי ים פנימה והחוצה מהקובות. מיקום הסיפון הוא בצמוד לדופן הונטרלית (בצד הבטן) של הקונכיה.

המחיצות המפרידות בין הקובות הן מפותלות. קו החיבור בין המחיצות המפרידות בין הקובות לבין הדפנות הוא מפותל ודומה לתפר. דגמי התפרים נעשו מפותלים יותר עם האבולוציה של האמוניטים ודגמים שונים מעידים על זמנים שונים: תפר גוניאטיטי התקיים מתקופת הדבון העליון עד הפרם העליון והיה דומיננטי בתקופת הפליאוזואיקון, התפר הצרטיטי התקיים מתקופת הקרבון ועד הטריאס והיה דומיננטי בתקופת הקרבון, והתפר האמוניטי התקיים מתקופת הפרם ועד הקרטיקון והיה דומיננטי בתקופת היורא והקרטיקון. ניתן לראות כי קיימות חפיפות סטרטיגרפיות בין דגמי התפרים. בנוסף ניתן להבחין בדגמי קונכיה אבולוטים ואינבולוטים אשר גם הם מבדילים בין סדרות שונות של אמוניטים. עם זאת, כל קבוצות האמוניטים משמשות לביוסטרטיגרפיה, גם בשל האבולוציה המהירה שעברו וגם בשל התפוצה שלהם, שבין היתר הושפעה מיכולת הקונכייה לצוף לאחר המוות (לאחר מות האמוניט, הקונכייה המלאה בגז יכולה לצוף ולהגיע למקומות רחוקים מאוד מהמקום בו חי אותו האמוניט באמצעות זרמי המים): התפרים הגוניאטיטים משמשים סמן עבור הקרבון, הצרטיטים עבור הטריאס והאמוניטים עבור יתר המזוזואיקון.
ניתן לראות באזורים בהם חיו אמוניטים הופעה גם של צורה גדולה וגם של צורה קטנה יותר של קונכיות. ייתכן ומדובר בהופעה זכרית ונקבית של האורגניזם, כאשר הנקבה היא בעלת הקונכיה הגדולה יותר (על סמך הקבלה לבעלי חיים דומים הקיימים כיום) על מנת לשאת את הביצים.
במהלך האבולוציה של האמוניטים הופיעו צורות קונכיה משונות בזמנים שונים. אותן צורות נקראות הטרומורפים, והם הופיעו לראשונה במהלך הדבון אך בלטו במיוחד בפאונות של סוף הטריאס וסוף הקרטיקון. חלק מהקונכיות היו בעלות מבנה פלניספירלי פתוח ואף מבנה פתוח לחלוטין.

בחלק מהאמוניטים ניתן למצוא גם לוח קלציטי או שניים, אשר תחילה חשבו ששימשו לסגירת הפתח, אך כעת קיימת הנחה כי לוחות אלו שימשו כמעין לסת.


תפוצה בארץ

 Beneckela – אמוניט בעל תפר גוניאטיטי, מהפליאוזואיקון (אניזיאן תחתון), נמצא בתוצרת רעף בהר עריף ובתצורת גוונים במכתש רמון.
מאובן אמוניט מתצורת משאש
מאובן אמוניט מתצורת משאש

Hungarites – סוג אמוניט הנפוץ בחלקה התחתון של יחידת "גיר המאובנים" בתצורת סהרונים. בגג היחידה מופיע הסוג המקומי .Gevanites

Proarcestes – אמוניט כדורי נפוח וחלק נפוץ בתצורת סהרונים. Protrachyceras & Clionites – אמוניטים מעוטרים בכפתורים וצלעות, נפוצים גם הם בתצורת סהרונים.

Mantelliceras & Sharpeiceras – אמוניטים מתקופת קנומן תחתון, תצורת קרטון חרייבה באזור הכרמל.

Neolobites – אמוניט מתקופת קנומן עליון, נפוץ בבסיס פרט אבנון ובבסיס תצורת דרורים בנגב.

Libycoceras – אמוניט בעל תפר פסאודוצרטיטי, מתקופת טורון תחתון, נפוץ בגג תצורת משאש, במיוחד באופקי הפוספוריט שבה.

Fagesia – אמוניט בעל קובות דיור בעלות צורה נפוחה חסרת מבנה הידרודינאמי, אשר התעוותו עקב גידול תוך כדי רביצה ממושכת על הקרקעית בהעדר אפשרות ציפה. מתקופת טורון תחתון. נפוץ בקיר האמוניטים מדרום למכתש רמון.

Knemiceras – מתקופת קרטיקון תחתון, נפוץ בתצורת צלמון.

Coilopoceras – אמוניט מתקופת טורון עליון, נפוץ בחלקה התחתון של תצורת ציחור.

Normannites – אמוניט בעל פיתול פתוח למדי, מעותר בשתיים או שלוש צלעות גחוניות המתפצלות מכפתור צדי, נפוץ בתצורת מחמל במכתש רמון.

Pachyerymnoceras – אמוניט הדומה לNormannites אך יותר נפוח ובעל פיתול חובק למחצה, נפוץ במכתש חתירה בשכבות מן הקלוביאן העליון.

בנוסף ניתן למצוא מאובני אמוניטים מתקופת הטורון בתצורת פצלי אורה. האמוניטים אינם נפוצים בתצורת ע'רב בשל ההשתמרות הגרועה של שלדים ארגוניטיים בתצורה זו, על אף שהתקיימו עד סוף הקרטיקון. 

מקורות

1. Introduction to Paleobiology and the Fossil Record. Michael J. Benton and David A. T. Harper. Wiley-Blackwell, 2009, West Sussex UK  Fossils at a Glance. Clare Milsom and Sue Rigby. Blackwell Publishing, 2004, Victoria Australia .2 3. נדבכים בגיאולוגיה של ישראל. נחמה שפרן ועמנואל מזור (עורכים). האוניברסיטה הפתוחה. עמ' 156-157, 239, 245, 254, 278-279, 308, 330, 336, 343, 368, 407כלים אישיים