התאדות

מתוך אנציקלופדיה, המכון למדעי כדור הארץ, האוניברסיטה העברית

(הבדלים בין גרסאות)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(דף חדש: התאדות הינו תהליך של מעבר חומר ממצב צבירה נוזל למצב צבירה גז. התהליך מתרחש לא רק בטמפרטורת מעבר פאזה (ל...)
גרסה נוכחית (12:19, 6 בדצמבר 2009) (הצגת מקור)
 
שורה 9: שורה 9:
ישנה אפשרות לחשב את קצב ההתאדות על פי הטמפרטורה, הלחות, מהירות הרוח והלחץ האטמוספרי, כמו שמוצג ב[[תחנת מזג אויר]] בגבעת רם.
ישנה אפשרות לחשב את קצב ההתאדות על פי הטמפרטורה, הלחות, מהירות הרוח והלחץ האטמוספרי, כמו שמוצג ב[[תחנת מזג אויר]] בגבעת רם.
http://earth.es.huji.ac.il./~weather
http://earth.es.huji.ac.il./~weather
 +
 +
'''נושא זה נחקר במכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית בירושלים http://earth.huji.ac.il'''

גרסה נוכחית

התאדות הינו תהליך של מעבר חומר ממצב צבירה נוזל למצב צבירה גז. התהליך מתרחש לא רק בטמפרטורת מעבר פאזה (לדוגמא טמפרטורת רתיחה של 100 מעלות סלציוס במים בלחץ אטמוספרי של אטמוספירה אחת) אלא גם בטמפרטורות נמוכות יותר. ככל שהטמפרטורה קרובה יותר לטמפרטורת הרתיחה אזי קצב ההתאדות גבוה יותר.

כאשר מודדים התאדות באמצעות גיגית, התוצאות לא מדויקות וזאת עקב השטח הקטן של הגיגית, ומים שמותזים מהגיגית בגלל רוח ונוחתים מחוץ לגיגית נחשבים כהתאדות (כי גובה הגיגית ירד), ואולם, תופעה זו איננה התאדות, כי המים חוזרים למאגר במרחק קרוב, ומים מאזור צמוד באותו אופן מתווספים למאגר.

ידיעת כמות ההתאדות חשובה כדי שנדע את כמות המים שיש לנו במאגרי מים לשתיה כמו ימת הכינרת, או מאגרים בהם מפלס המים יורד בצורה משמעותית ויכול לגרום לתופעות חמורות כמו הבולענים בים המלח.


ישנה אפשרות לחשב את קצב ההתאדות על פי הטמפרטורה, הלחות, מהירות הרוח והלחץ האטמוספרי, כמו שמוצג בתחנת מזג אויר בגבעת רם. http://earth.es.huji.ac.il./~weather

נושא זה נחקר במכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית בירושלים http://earth.huji.ac.il

כלים אישיים