טמפרטורה

מתוך אנציקלופדיה, המכון למדעי כדור הארץ, האוניברסיטה העברית

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

גודל פיזיקלי המתאר את ההרגשה של חם וקר, אולם מבחינה פיזיקלית גודל זה מתאר את מידת התנועה של החלקיקים.

לפעמים נהוג להשתמש בטמפרטורה פוטנציאלית כאשר אנו רוצים לתאר טמפרטורה בגבהים שונים של האטמוספירה.

אדיאבט יבש, הוא השינוי בטמפרטורה עם הגובה, כאשר האטמוספירה נקייה מעננים, ואדיאבט לח הוא השינוי בטמפרטורה עם הגובה כאשר מתרחשים תהליכי התעבות/התאדות, אשר משחררים חום כמוס.

כאשר טמפרטורה יורדת מתחת לנקודת הטל מתחילים להיווצר ערפל או טל.

בחישובים פיסילים נשתמש לפעמים בטמפרטורה וירטואלית המתארת את הטמפרטורה שהייתה שהייתה אמורה להיות לחבילת אויר אם היינו מתחשבים בהשפעה של אדי מים מבחינת צפיפות המים.

כדי למדוד את הטמפרטורה נשתמש במד טמפרטורה אשר עובד בדרך כלל על העיקרון של שינוי נפח נוזל (למשל כספית) על פי הטמפרטורה. ישנם מדי טמפרטורה חשמליים אשר פועלים על העיקרון של שינוי המוליכות החשמלית בטמפרטורות שונות.

דוגמא לתחנת מזג אויר ובה מד טמפרטורה היא התחנה בגבעת רם http://earth.es.huji.ac.il/~weather

יחידות הטמפרטורה הן מעלות סלציוס, קלוין או פרנהייט. מעלות סלציוס נקבעו על ידי קביעת האפס בטמפרטורה שהמים קופאים בהם בלחץ של אחד אטמוספירה, מאה מעלות סלציוס נקבעו בטמפרטורה שהמים רותחים בהם בלחץ של אחד אטמוספירה ומנתונים אלו והנחה שהסקאלה של הטמפרטורה היא ליניארית אפשר להגיע לכל הטמפרטורות.

לא קיימת בטבע טמפרטורה נמוכה ממינוס 273.15 מעלות סלציוס, טמפרטורה זאת היא האפס במוחלט, ולכן בשביל שימושים מדעיים (כדי לפשט נוסחאות) נהוג להשתמש ביחידות הנקראות מעלות קלוין שבהם האפס הוא האפס המוחלט לכן לשם דוגמא 30 מעלות סלציוס הם 303.15 מעלות קלוין

בארצות הברית משתמשים במעלות פרנהייט.

נושא זה נחקר במכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית בירושלים http://earth.huji.ac.il

כלים אישיים