טפרה

מתוך אנציקלופדיה, המכון למדעי כדור הארץ, האוניברסיטה העברית

(הבדלים בין גרסאות)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(דף חדש: שם כללי לכל החלקיקים הנוצרים בהתפרצות געשית (פירוקלסטים) מרגע שנחתו על הקרקע ועד שיעברו ...)
גרסה נוכחית (16:36, 22 בספטמבר 2011) (הצגת מקור)
(הוספת מידע על תיארוך רדיואקטיבי של טפרה)
 
(2 גרסאות ביניים אינן מוצגות.)
שורה 1: שורה 1:
-
שם כללי לכל החלקיקים הנוצרים ב[[התפרצות געשית]] ([[פירוקלסט|פירוקלסטים]]) מרגע שנחתו על הקרקע ועד שיעברו תהליכי [[דיאגנזה]] ו[[ליתיפיקציה]] (אז יהפכו ל[[סלע וולקני]]). הרכב תוצרי פעילות וולקנית (בניגוד לפעילות בפלוטונים) בד"כ נוטה לכיוון [[ריוליט|ריוליטי]] (ולא [[גרניט|גרניטי]]), לכן הרכב רוב הטפרה [[בזלת|בזלתי]]. נוהגים לסווג טפרה לפי גודל החלקיקים:  
+
שם כללי לכל החלקיקים הנוצרים ב[[התפרצות געשית]] ([[פירוקלסט|פירוקלסטים]]) מרגע שנחתו על הקרקע ועד שיעברו תהליכי [[דיאגנזה]] ו[[ליתיפיקציה]] (אז יהפכו ל[[סלע וולקני]]). רב הטפרה (כמו רב הסלעים הוולקניים) היא בהרכב [[בזלת|בזלתי]] או [[אנדזיט|אנדזיטי]].  
 +
 
 +
נוהגים לסווג טפרה לפי גודל החלקיקים:  
*[[אפר געשי]] – קוטר עד 2 מ"מ.  
*[[אפר געשי]] – קוטר עד 2 מ"מ.  
-
*[[לפילי]] – קוטר בין 2 מ"מ ל 64 מ"מ (6.4 ס"מ).  
+
*[[לפילי]] – קוטר בין 2 מ"מ ל 64 מ"מ.  
*[[פצצות געשיות]] – קוטר גדול מ 64 מ"מ.
*[[פצצות געשיות]] – קוטר גדול מ 64 מ"מ.
-
כמות הטפרה והגודל הממוצע שלה קטנים ככל שמתרחקים ממקור ההתפרצות. חלקיקים קטנים במיוחד, בגודל אפר, יכולים אף להגיע ל[[סטרטוספירה]] ולשהות שם זמן רב לפני שישקעו אל פני השטח. כאשר חלקיקי אפר רבים מגיעים לסטרטוספירה, השפעתם הכוללת היא החזרת אנרגית השמש בחזרה לחלל, ובכך הם יכולים לגרום לתקופה קרה בפני כדור-הארץ, כפי שהתרחש בחורף שנת 1992, לאחר התפרצות הר הגעש "פינוטובו" בפיליפינים בקיץ שנת 1991.
+
לעיתים ניתן לזהות את מקור הטפרה, שכן כמות הטפרה והגודל הממוצע שלה קטנים ככל שמתרחקים ממקור ההתפרצות.  
 +
 
 +
טפרה ניתנת ל[[תיארוך רדיואקטיבי]]. מאחר ואפר מהתפרצות מכסה שטחים נרחבים והוא למעשה [[אופק]] שכולו שקע בו-זמנית משמשת הטפרה כלי נוח לתיארוך. במקרים רבים תיארוך מוחלט של [[סלע סדימנטרי|סלעים סדימנטריים]] נעשה על פי תיארוך של שכבות טפרה שמופיעות בחתך (tephrochronology). כך, לדוגמה, רוב התיארוכים הנוגעים לאבולוציה של האדם באתיופיה וקניה נעשו על ידי תיארוך של שכבות אפר.
 +
 
 +
 
 +
 
 +
'''נושא זה נחקר במכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית בירושלים http://earth.huji.ac.il'''

גרסה נוכחית

שם כללי לכל החלקיקים הנוצרים בהתפרצות געשית (פירוקלסטים) מרגע שנחתו על הקרקע ועד שיעברו תהליכי דיאגנזה וליתיפיקציה (אז יהפכו לסלע וולקני). רב הטפרה (כמו רב הסלעים הוולקניים) היא בהרכב בזלתי או אנדזיטי.

נוהגים לסווג טפרה לפי גודל החלקיקים:

לעיתים ניתן לזהות את מקור הטפרה, שכן כמות הטפרה והגודל הממוצע שלה קטנים ככל שמתרחקים ממקור ההתפרצות.

טפרה ניתנת לתיארוך רדיואקטיבי. מאחר ואפר מהתפרצות מכסה שטחים נרחבים והוא למעשה אופק שכולו שקע בו-זמנית משמשת הטפרה כלי נוח לתיארוך. במקרים רבים תיארוך מוחלט של סלעים סדימנטריים נעשה על פי תיארוך של שכבות טפרה שמופיעות בחתך (tephrochronology). כך, לדוגמה, רוב התיארוכים הנוגעים לאבולוציה של האדם באתיופיה וקניה נעשו על ידי תיארוך של שכבות אפר.


נושא זה נחקר במכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית בירושלים http://earth.huji.ac.il

כלים אישיים