מנסרות

מתוך אנציקלופדיה, המכון למדעי כדור הארץ, האוניברסיטה העברית

(הבדלים בין גרסאות)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מ
מ
שורה 21: שורה 21:
<br> <br>  
<br> <br>  
-
<br>  
+
<br>
-
 
+
-
<br>
+
-
 
+
-
<br>
+
-
 
+
-
<br>
+
<br>  
<br>  

גרסה מתאריך 12:51, 11 באוגוסט 2011


מנסרות הן מערכות סידוק הנצפות בקילוחי בזלת, מחדרים מגמטיים, ומגוון רחב של סלעים היוצרות סטרוקטורות של עמודים מקבילים בעלי חתך מצולע. קוטר המנסרות יכול לנוע בין סנטימטרים בודדים עד לכ-3 מטרים. החתך של המנסרות הוא לרוב בעל חמש או שש פאות, אולם אין זה נדיר למצוא מנסרות בעלות בין שלוש לשמונה פאות. לאורך המנסרות מופיעים לעיתים קרובות סמנים אופקיים המכונים "chisel marks". היווצרות מנסרות לרוב מיוחסת לתהליכי כיווץ במהלך קרור וגיבוש הסלע. בארץ ניתן לראות מנסרות במספר מקומות - בגולן ניתן לראות מנסרות שנוצרו בקילוחי בזלת באתרים רבים, בינהם בריכת המשושים ונחל עורבים. במכתש רמון ניתן לראות משושי בזלת בקניון הפריזמות, וקרוב לשם, ב"גבעת המנסרה", ניתן לחזות באלפי עמודי קוורציט שבורים בצורת מנסרות שנוצרו כאשר אבן חול הותכה וגובשה מחדש כתוצאה מחדירת מחדר מגמה.

גבעת המנסרה - גבעת המנסרה נמצאת במכתש רמון. המבקר בה יוכל לחזות בתופעה יחודית של מנסרות בקוורצוליט
גבעת המנסרה - גבעת המנסרה נמצאת במכתש רמון. המבקר בה יוכל לחזות בתופעה יחודית של מנסרות בקוורצוליט
מנגנון היווצרות
ברכת המשושים, רמת הגולן - מנסרות בקילוחי בזלת
ברכת המשושים, רמת הגולן - מנסרות בקילוחי בזלת

הסיבה העיקרית להופעת מנסרות בקילוחי בזלת ומחדרים מגמטים היא התכווצות בשל קרור הלבה או המגמה בהתאמה. בגופים פשוטים ניתן להבחין כי במהלך תהליך הקרור הסידוק העמודי התקדם בניצב למישורים האיזותרמלים (מישורים שווי טמפרטורה). מקובל להניח שבשוליו החיצוניים של הגוף המתקרר נפתחים סדקים כתוצאה ממאמצי מתיחה (mod 1 joints) , וכי קצה הסדק עוקב אחרי חזית ההתגבשות של הגוף (היוצרת מאמצי מתיחה), המתקדמת לתוך חלקו הפנימי. התפשטות הסדק כלפי פנים מחלקת את הגוף לפריזמות.

תאורטית, סידור של הסידוק הראשוני בפני השטח בצורת משושים חופפים ישחרר את האנרגיה האצורה בשל מאמצי המתיחה בשכבה המתגבשת בצורה הכי אפקטיבית. למרות זאת, במקומות רבים בעולם ניתן לראות אחוז גבוה של מנסרות בעלות בין שלוש לשמונה פאות. למעשה, התפלגות מספר הפאות של המנסרות באתרים שונים בעולם היא דומה, מה שמלמד על השפעה של גורמים נוספים על תהליך הסידוק. מחקר טופולגי של רשתות הראה שעבור משטח המרוצף בפוליגונים חופפים מספר הצלעות הממוצע למצולע,  < n >,  יעקוב אחרי היחס (2Jt + 3Jy + 4Jx) * 2 / (Jt + Jy + 2Jx), כאשר Jt,Jy ו- Jx הם צומת y, צומת T וצומת מצולבת בין הסדקים האופקיים בהתאמה. הדיון בשאלה כיצד נוצרת התפלגות מסוימת של צמתים עדיין בעיצומו.

לעיון נוסף

.Budkewitsch.P and Robin.P.Y,"Modeling the evolution of columnar joints", Journal of Volcanology and Geothermal Research,n.59 pp.219-239, 1994

http://volcano.oregonstate.edu/education/facts/col_joint.htm

http://maps.unomaha.edu/maher/geo330/julia1.html

   


Devils Tower, צפון מזרח וויומינג, ארה"ב - צוואר ולקני או מחדר מגמטי שנחשף, המורכב מפריזמות.
Devils Tower, צפון מזרח וויומינג, ארה"ב - צוואר ולקני או מחדר מגמטי שנחשף, המורכב מפריזמות.
נושא זה נחקר במכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית בירושלים http://earth.huji.ac.il

כלים אישיים