מצלעות

מתוך אנציקלופדיה, המכון למדעי כדור הארץ, האוניברסיטה העברית

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מצלעות (Hogbacks) זהו שם שניתן לרכס הרים, הבנוי ממשטחי סלע קשים שנטייתם בנוף תלולה. התחתרות הערוצים במשטחי הסלע מעצבות את הרכסים בצורת משולשים.

זהו איזור מסויים בעל מבנה תלול המורכב מחילופים של ערוצים ורכסים. משטחי הסלע, הינם שכבות סלעים אשר בולטות על פני השטח ועמידות בפני סחיפה. ההופעה בנוף היא של משטחי סלע קשים ותלולים אשר נחרצו בהם ערוצים עמוקים בצורת "V", אשר נותנים את צורתם המעוצבת של המצלעות בצורת משולשים.

יצירה

המצלעות הינן חלק מאנטיקלינה. הצורה הנוכחית של המצלעות נובעת מהגורמים הבאים:

גורמים סטרוקטורלים- הרבדת השכבות הגיאולוגיות והרמה.

גורמי אקלים- בלייה (weathering) של סלעים וסחיפתם על ידי מפולות.


שלבים מרכזיים ביצירת המצלעות:

  1. תחילה ישנה הרבדה של השכבות הגיאולוגיות. בהמשך מתקיימים תהליכים של הרמה וקימוט כתוצאה ממשטר לחצים עד ליצירת האנטיקלינה. מבנה האנטיקלינה והלחצים גורם לסידוק ולשברים רציניים בעיקר בשיא האנטיקלינה (בקמר האנטיקלינה, במקום הכי גבוהה).
  2. תהליכי בלייה מתחילים לפעול על האנטיקלינה, אך הבלייה הרבה יותר יעילה באיזורים שבהם קיימת כבר שבירה או סידוק, כלומר היכן שהסלעים "חלשים" יותר בגלל הלחצים או בגלל סדקים קיימים, אפילו הסדקים הקטנים ביותר מאפשרים למים לעבור בתוכם ולחלחל בקלות. השילוב שנוצר בין מבנה האנטיקלינה והבלייה גורם לכך ששיא האנטיקלינה, בחלקה העליון של האנטיקלינה הבלייה מתרחשת בצורה המהירה ביותרעד לכדי כך שגם שכבות הסלע השות ביותר עוברות בלייה.
  3. עם העלמותן השכבות העליונות והקשות בחלק העליון של האנטיקלינה, מופיעות השכבות הדקות יותר או הרכות יותר שמתחתיהן. מתגלות עוד שכבות פחות עמידות לבלייה. הבלייה פועלת בעיקר במרכז האנטיקלינה והרבה יותר על השכבות הרכות יותר. באגף האנטיקלינה השכבות מוגנות מפני הבלייה בגלל שהשכבות העליונות עדיין מגנות עליהן מהבלייה. 
  4. מה שנראה כיום בנוף, המצלעות הן אגף אחד של האנטיקלינה ששרד. פרגמנט שבודד על ידי בלייה של אגף האנטיקלינה. 
כלים אישיים