מצלעות

מתוך אנציקלופדיה, המכון למדעי כדור הארץ, האוניברסיטה העברית

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מצלעות (Hogbacks) זהו שם שניתן לרכס הרים, הבנוי ממשטחי סלע קשים שנטייתם בנוף תלולה. התחתרות הערוצים במשטחי הסלע מעצבות את הרכסים בצורת משולשים.

זהו אזור מסוים בעל מבנה תלול המורכב מחילופים של ערוצים ורכסים. משטחי הסלע, הינם שכבות סלעים אשר בולטות על פני השטח ועמידות בפני סחיפה. ההופעה בנוף היא של משטחי סלע קשים ותלולים אשר נחרצו בהם ערוצים עמוקים בצורת "V", אשר נותנים את צורתם המעוצבת של המצלעות בצורת משולשים.

יצירה

המצלעות הינן חלק מאנטיקלינה. הצורה הנוכחית של המצלעות נובעת מהגורמים הבאים:

גורמים סטרוקטורליים- הרבדת השכבות הגיאולוגיות, הרמה וקימוט.

גורמי אקלים- בלייה (weathering) של סלעים בעיקר בלייה כימית של מים כתוצאה ממשקעים, יצרת ערוצים וסחיפתם על ידי מפולות.


שלבים מרכזיים ביצירת המצלעות:

  1. תחילה ישנה הרבדה של השכבות הגיאולוגיות. בהמשך מתקיימים תהליכים של הרמה וקימוט כתוצאה ממשטר לחצים עד ליצירת האנטיקלינה. מבנה האנטיקלינה והלחצים גורם לסידוק ולשברים רציניים בעיקר בשיא האנטיקלינה (בקמר האנטיקלינה, במקום הכי גבוהה).
  2. תהליכי בלייה מתחילים לפעול על האנטיקלינה, אך הבלייה הרבה יותר יעילה באזורים שבהם קיימת כבר שבירה או סידוק, כלומר היכן שהסלעים "חלשים" יותר בגלל הלחצים או בגלל סדקים קיימים, אפילו הסדקים הקטנים ביותר מאפשרים למים לעבור בתוכם ולחלחל בקלות. השילוב שנוצר בין המבנה לבלייה גורם לכך ששיא האנטיקלינה, חלקה העליון, חשוף לבלייה האינטנסיבית ביותר, עד כדי שכבות הסלע הקשות ביותר.
  3. עם העלמות השכבות העליונות והקשות יותר בחלק העליון של האנטיקלינה, מתחתיהן, מתגלות עוד שכבות פחות עמידות לבלייה. הבלייה פועלת בעיקר במרכז האנטיקלינה והרבה יותר על השכבות הרכות יותר. באגף האנטיקלינה השכבות מוגנות מפני הבלייה בגלל שהשכבות העליונות עדיין מגנות עליהן מהבלייה. 
  4. מה שנראה כיום בנוף, המצלעות, הן אגף אחד של האנטיקלינה ששרד. פרגמנט שבודד על ידי בלייה של אגף האנטיקלינה. 

חשיבות

המצלעות שנקראות גם להבים, למראית עין ניתנים לזיהוי בקלות, דומים מאוד ללהבים של סכין. המצלעות ניתנות להבחנה בקלות בתצ"אות במיוחד. עוזרות להבחין במבנה (מונוקליה,אנטיקלינה) ובשכבות הגיאולגיות השונות. המצלעות נותנות בשטח מבט ברור על השכבות הגיאולגיות, מתקופות גאולגיות ארוכות בהסתכלות על מבנה קטן יחסית של המצלעות.

 

כלים אישיים