משטח ההמסה

מתוך אנציקלופדיה, המכון למדעי כדור הארץ, האוניברסיטה העברית

(הבדלים בין גרסאות)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גרסה נוכחית (12:16, 6 בדצמבר 2009) (הצגת מקור)
 
שורה 26: שורה 26:
[[תמונה:Radar-bright-band.png]]
[[תמונה:Radar-bright-band.png]]
בתמונה התחתונה ניתן לראות בבירור את משטח ההמסה
בתמונה התחתונה ניתן לראות בבירור את משטח ההמסה
 +
 +
'''נושא זה נחקר במכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית בירושלים http://earth.huji.ac.il'''

גרסה נוכחית

אנו מכנים כך את האזור בו ההידרומטאורים הופכים ממצב צבירה של מוצק (קרח-ברד,שלג...) למצב צבירה נוזלי (מים-גשם). דבר זה מתרחש באזור איזותרמה אפס בתוך הענן המוריד משקעים, ונקרא גם:Bright Band. הידרו מטאורים גדלים בדרך כלל בגבהים גדולים של התרופוספירה, בטמפרטורה הנמוכה בהרבה מתחת לנקודת הקיפאון. כאשר גבישי קרח נוצרים ברום, הם מתחילים ליפול מטה.בשלב מסוים, חלקיקי השלג שנוצרו חולפים על פני איזותרמה 0 (מעלות צלסיוס), שבה מתרחשת המסה חלקית של הגבישים. כתוצאה מכך, הגבישים מקבלים "ציפוי מימי". עקב הציפוי המימי, הגבישים נהיים דביקים, ובכל התנגשות הם גדלים, ובהדרגה נהפכים לגבישים גדולים יותר. כידוע, רפלקטיביות של מים גבוהה פי 5 מרפלקטיביות של קרח בגלים מאורך גל של מיקרו (microwave). כל התהליכים הללו מובילים ליצירת רצועה דקה של רפלקטיביות גבוהה באיזור איזותרמה 0, כתוצאה מהציפוי המימי וגדילתם של הגבישים (התמזגות גבישים מוסיפה לרפלקטיביות עד להמסת הגביש) עקב כך.

ע"י מכ"מ נוכל להגדיר אזור זה ע"י מספר פרמטרים:

1.כאשר הרפלקטיביות גבוהה - נבחין בכך בשל תכונות ההידרומטאורים באזור זה:

א. הם יהיו בעלי שטח פנים גדול - כי הם בעצם אבני ברד או פתיתי שלג אשר נמסים.

ב. הם בעלי מקדם דיאלקטרי גדול- כי חלק מהם הוא מים - אשר להם מקדם דיאלקטרי גבוהה פי 5 מזה של קרח.

שני גורמים אלו ביחד מגבירים את מידת ההחזרה בצורה משמעותית ביחס למשקעי קרח וטיפות גשם (אשר מצויים מעל ומתחת למשטח_ההמסה בהתאמה). למשקעי קרח שטח חתך גדול אך מקדם דיאלקטרי נמוך ולטיפות גשם מקדם דיאלקטרי גבוה אך שטח חתך קטן בדר"כ.

עוד סיבה להגדלת ההחזרה היא: כאשר אנו במפלס ההמסה והשלג נהיה רטוב, המגע בין שני פתיתים תגרום להדבקה שלהם בהרבה יותר קלות, האגרגציה במשטח_ההמסה הרבה יותר משמעותית דבר המגדיל את ההחזרה במידה משמעותית.

2.כאשר RhoHV נמוך-RhoHV זהו מדד למידת ההתאמה של החלקיקים בענן, במשטח ההמסה אנו נקבל מגוון של הידרומטאורים בשלבי המסה שונים ובגדלים שונים אשר לכל אחד מהם מהירות תרמינלית שונה, דבר אשר ישפיע מאוד על הסידור שלהם בתוך הענן וכך גם יקטין באופן שנוכל להבחין את מידת ההתאמה שלהם.

3.Ldr גבוה- דבר זה נובע מצורתם הלא רגילה של ההידרומטאורים באזור ההמסה אשר גורמת לתנועה כזו שתוביל להחזריות בכיוונים שונים מכיוון הקרינה המשודרת.

בהמשך נפילת הגבישים, הם נמסים והופכים לטיפות גשם, שהן גם יותר קטנות וגם נופלות יותר מהר מגבישי קרח, מה שמפחית את ריכוז החלקיקים והרפלקטיביות יורדת. כל התהליכים הללו מובילים ליצירת רצועה דקה של רפלקטיביות גבוהה באיזור איזותרמה 0, כתוצאה מהציפוי המימי וגדילתם של הגבישים (התמזגות גבישים מוסיפה לרפלקטיביות עד להמסת הגביש) עקב כך.


תמונה:Radar-bright-band.png בתמונה התחתונה ניתן לראות בבירור את משטח ההמסה

נושא זה נחקר במכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית בירושלים http://earth.huji.ac.il

כלים אישיים