סקוריה

מתוך אנציקלופדיה, המכון למדעי כדור הארץ, האוניברסיטה העברית

(הבדלים בין גרסאות)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 1: שורה 1:
-
סקוריה היא סוג של [[סלע וולקני]] בו הרבה חללים ונקבוביות. רב הסקוריה בעלת [[מבנה זכוכיתי]], ולעיתים מכילה [[פנוקריסט|פנוקריסטים]]. הרכבה לרב [[בזלת|בזלתי]] או [[אנדזיט|אנדזיטי]], וצבעה כהה: שחור, חום או אדום.
+
סקוריה היא סוג של [[סלע וולקני]] בו הרבה חללים ונקבוביות. רב גבישי הסקוריה הם גבישים קטנים, והיא לעיתים מכילה [[פנוקריסט|פנוקריסטים]]. הרכבה לרב [[בזלת|בזלתי]] או [[אנדזיט|אנדזיטי]], וצבעה כהה: שחור, חום או אדום.
-
סלע וולקני נוסף בו הרבה חללים ונקבוביות הוא [[פומיס]]. דפנות החללים בסקוריה עבות יותר והחללים בה גדולים יותר מאשר בפומיס. החללים בסקוריה ובפומיס הם תוצאה של הפרדת הגזים מהמגמה בעת עלייתה לפני השטח (בעת שהלחץ והטמפרטורה יורדים), ולכן נוכחות בועות גז בלבה ממנה נוצרו הסלעים. [[צמיגות]] הלבה ממנה נוצרת סקוריה נמוכה יחסית לזו ממנה מתגבש פומיס, כך שמתאפשר חיבור בין בועיות גז סמוכות, ליצירת חללים גדולים למדי. בגלל הבדלים אלו צפיפות סקוריה היא <math>1 gr/cm</math> לפחות, בעוד צפיפות פומיס קטנה יותר (ולכן הוא צף על פני מים).  
+
סלע וולקני נוסף בו הרבה חללים ונקבוביות הוא [[פומיס]]. דפנות החללים בסקוריה עבות יותר והחללים בה גדולים יותר מאשר בפומיס, לכן בעוד צבעה של הסקוריה כהה, צבע הפומיס בהיר מאד. החללים בסקוריה ובפומיס הם תוצאה של הפרדת הגזים מהמגמה בעת עלייתה לפני השטח (בעת שהלחץ והטמפרטורה יורדים), ולכן נוכחות בועות גז בלבה ממנה נוצרו הסלעים. [[צמיגות]] הלבה ממנה נוצרת סקוריה נמוכה יחסית לזו ממנה מתגבש פומיס, כך שמתאפשר חיבור בין בועיות גז סמוכות, ליצירת חללים גדולים למדי. בגלל הבדלים אלו צפיפות סקוריה היא <math>1 gr/cm</math> לפחות, בעוד צפיפות פומיס קטנה יותר (ולכן הוא צף על פני מים).  
סקוריה יכולה להווצר כחלק מ[[זרם לבה]] (בדרך כלל בחלקו העליון), או כתוצר של [[התפרצות פירוקלסטית]], אז נוצר [[חרוט סקוריה]] סביב ציר הזנה.
סקוריה יכולה להווצר כחלק מ[[זרם לבה]] (בדרך כלל בחלקו העליון), או כתוצר של [[התפרצות פירוקלסטית]], אז נוצר [[חרוט סקוריה]] סביב ציר הזנה.

גרסה מתאריך 13:43, 17 בספטמבר 2011

סקוריה היא סוג של סלע וולקני בו הרבה חללים ונקבוביות. רב גבישי הסקוריה הם גבישים קטנים, והיא לעיתים מכילה פנוקריסטים. הרכבה לרב בזלתי או אנדזיטי, וצבעה כהה: שחור, חום או אדום.

סלע וולקני נוסף בו הרבה חללים ונקבוביות הוא פומיס. דפנות החללים בסקוריה עבות יותר והחללים בה גדולים יותר מאשר בפומיס, לכן בעוד צבעה של הסקוריה כהה, צבע הפומיס בהיר מאד. החללים בסקוריה ובפומיס הם תוצאה של הפרדת הגזים מהמגמה בעת עלייתה לפני השטח (בעת שהלחץ והטמפרטורה יורדים), ולכן נוכחות בועות גז בלבה ממנה נוצרו הסלעים. צמיגות הלבה ממנה נוצרת סקוריה נמוכה יחסית לזו ממנה מתגבש פומיס, כך שמתאפשר חיבור בין בועיות גז סמוכות, ליצירת חללים גדולים למדי. בגלל הבדלים אלו צפיפות סקוריה היא 1gr / cm לפחות, בעוד צפיפות פומיס קטנה יותר (ולכן הוא צף על פני מים).

סקוריה יכולה להווצר כחלק מזרם לבה (בדרך כלל בחלקו העליון), או כתוצר של התפרצות פירוקלסטית, אז נוצר חרוט סקוריה סביב ציר הזנה.

נהוג להשתמש בסקוריה לחיפוי גינות ושבילים.

נושא זה נחקר במכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית בירושלים http://earth.huji.ac.il

כלים אישיים