פיקנוקלינה

מתוך אנציקלופדיה, המכון למדעי כדור הארץ, האוניברסיטה העברית

(הבדלים בין גרסאות)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(פיקנוקלינה)
(פיקנוקלינה)
שורה 5: שורה 5:
   
   
-
הפיקנוקלינה מפרידה את [[השכבה המעורבת]] העליונה של גוף המים מן המים שמתחתיה על ידי גרדיאנט צפיפות אשר מפריע לתנועה אנכית בין השכבות. להפרדה זו יש השפעות חשובות על הביולוגיה
+
הפיקנוקלינה מפרידה את שכבת המים העליונה ([[השכבה המעורבבת]]) מהשכבה שמתחתיה על ידי גרדיאנט צפיפות אשר מפריע לתנועה אנכית בין השכבות. להפרדה זו יש השפעות ביולוגיות חשובות על האוקיינוסים ועל האורגניזמים החיים בהם. עם זאת הפיקנוקלינה לא חוצצת לחלוטין בין שכבות המים ותנועה אנכית מסויימת החוצה את הפיקנוקלינה מתרחשת כל הזמן כתוצאה מזרימה טורבלנטית. היכולת לחצות את הפיקנוקלינה מאפשרת תנועה של נוטריינטים בין המים העמוקים לשכבה המעורבבת.

גרסה מתאריך 17:09, 7 ביוני 2014

פיקנוקלינה

הפיקנוקלינה היא שכבה בגוף של מים בה שיפוע הצפיפות של המים עולה בצורה החדה ביותר עם העומק (∂ρ⁄∂z). לצד הרוח, הפרשי טמפרטורות, אפקט קוריוליס (הובלת אקמן) גאות ושפל, הפרשים בצפיפות המים הם גורם נוסף המניע זרמים באוקיינוסים. תופעות ימיות רבות קשורות לדיפוזיה שמתרחשת בפיקנוקלינה בין שכבות המים בעלות הצפיפויות השונות, ביניהן הובלה של חום, מליחות ונוטריינטים ממקום למקום בתוך גוף המים.


הפיקנוקלינה מפרידה את שכבת המים העליונה (השכבה המעורבבת) מהשכבה שמתחתיה על ידי גרדיאנט צפיפות אשר מפריע לתנועה אנכית בין השכבות. להפרדה זו יש השפעות ביולוגיות חשובות על האוקיינוסים ועל האורגניזמים החיים בהם. עם זאת הפיקנוקלינה לא חוצצת לחלוטין בין שכבות המים ותנועה אנכית מסויימת החוצה את הפיקנוקלינה מתרחשת כל הזמן כתוצאה מזרימה טורבלנטית. היכולת לחצות את הפיקנוקלינה מאפשרת תנועה של נוטריינטים בין המים העמוקים לשכבה המעורבבת.

כלים אישיים